cross_cluster_logo_small.jpg

Prekogranična saradnja u inovacionom procesu za razvoj i harmonizaciju klastera s ciljem da se poveća konkurentnost malih i srednjih preduzeća

Akronim: Cross Cluster

HUSRB/1203/211/063 - Cross-cluster

Inovacija je važna pokretačka snaga konkurentnosti na regionalnom, nacionalnom, čak in a evropskom nivou. U godinama svetske krize kompanije, posebno mala i srednja preduzeća rade u teškim uslovima. Finansijska ograničenja ih onemogućavaju da ostvare svoje razvojne planove, da upravljaju svojim inovacijama i komercijalizuju svoje nove proizvode, usluge. To otežava prevazilaženje ekonomskih posledica krize. Paradigma Sollowa, da nacionalne ekonomije sa značajnim 'tehničkim razvojem' su manje osetljive na efekte krize mogu danas da se vide u Skandinaviji: ove zemlje mogu da proizvodu ekspanziju u svom GDP i uspevaju da se snađu u novoj ekonomiji. Ovo se postiže stalnim naporima koji se ulažu u razvoj sistema inovacije. Zbog toga je to pitanje prisutno svuda u Evropi kako bi se razvili sistemi inovacija na nacionalnom i regionalnom nivou. Ni Južna Mađarska, ni Vojvodina, Srbija, nisu među najinovativnijim regionima u Evropi. 

"Finansijski pritisak na kompanije da upravljaju razvojem svojih proizvoda i inovacijama kao i da prežive period krize je čak viši od pritiska na kompanije u razvijenim regionima. Zbog toga one zahtevaju pomoć u upravljanju inovacijama i jačanju vrednosti procesa stvaranja.

Ciljne grupe

Ciljne grupe projekta mogu da se utvrde po sledećim:

  1. klasteri, u sadašnejm projketu rade u prehrambenoj industriji, međutim, rezultati projekta mogu i treba da budu dostavljeni ostalim sektorima, gde klasteri, kao sekundarna ciljna gurpa, mogu da imaju mnogo koristi od rezultata;
  2. kompanije, naročito MSP, posebno kompanije koje rade u klasterima ili bilo kojoj drugoj vrsti kooperaciji saradnje gde se dobavljači okupljaju;
  3. organizacije koje upravljanju inovacijama i neprofitne i za-profit koje mogu da usvoje veštine upravljanja koje treba da se se stvore u sadašnjem pilotu: agencije za inovaciju, kancelarije koje povezuju tehnologiju, privredne komore i industrija, firme koje upravljaju projektima, ali se na to ne ograničava;
  4. državne organizacije koje se bave istraživanjem, naročito univerziteti, čije kompetencije, kao vredno spoljno znanje, mogu da se prenesu na klastere i individualne kompanije kako bi zadovoljile potražnju za inovacijama.

Ciljevi projekta

Opšti cilj sadašnjeg projekta jeste da se sprovede pilot program gde se razvija inovacioni proces ciljnih klastera uključujući i spoljne veštine upravljanja kako bi se posvetila pažnja inovacionim izazovima specifičnih za kompaniju-članove klastera. Dalji cilj je korist od efekta prelivanjana (spill-over effect) na nivo klastra od strane upravljanja inovacijama koje su specifične za kompaniju. Nadalje je važno da se znanje prenese na stvorenu vrednost u kompaniji i upravljanje inovacijama na nivou klastera i na drugi klaster (preko granice) i – u odgovarajućem obliku – drugim zainteresovanim stranama. Specifični ciljevi su sledeći: 

  • a) analiza vrednosti proizvodnog lanca za svaku kompaniju unutar izabranog klastera u oba regiona uz saradnju klastera;
  • b) Analize klastera u cilju utvrđivanja najadekvatnijih metoda i alata za upravljanja (specifičnih za kompaniju i klaster-generički) i alata koji treba da se integrišu u proces inovacije u procesima proizvodnje; 
  • c) razrada politike inovacija i upravljanje intelektualnom svojinom, na nivou kompanija-članica i na niivou klastera; 
  • d) prekogranična razmena znanja i veština upravljanja stečenih u gore pomenutom procesu. Planirano je da se projekat dopunjava klasičnim metodima razmene znanja: obukama i radionicama.

Očekivani ishodi, rezultati; trajanje rezultata

Naša očekivanja su da je doći do ekspanzije inovacionog potencijala i preko povećanja konkurentnosti, razvoja u prekograničnim inovacijama, komercijale i proizvodne povezanosti i smanjenja u broju teškoća tokom međuregionalne saradnje, koje su posledice razlika u modelima upravljanja. Specifični rezultati u kompanijama su: 

  • a) ciljne aktivnosti u upravljanju inovacijama kako bi se pomogao inovacioni proces kompanije; 
  • b) razrađene inovacione politike koje kompanije treba da koriste u sprovođenju strateških odluka u upravljanju inovacijama. 
  • Na nivou klastera rezultati su:
  • c) inovaciona polika klastera kao celine koja sumira one inovacione aktivnosti kojima može i treba da se upravlja u klasteru, pre nego u kompaniji koja je član klastera (npr. zajednički razvoj dva ili više člana klastera, transfer tehnologija u klasteru ili spoljnom klasteru od strane više članova klastera. 
  • d) Dalji ishod projekta je analiza inovacionog procesa kompanija-članoica klastera i njihovi izazovi, i razrada alata koji sumira inovacione veštine specifične za sektor kako bi pomogli inovicijama specifičnih za sektor koji stvara vrednost i koji može da se koristi ne samo u kompanijama i klasterima, već i u sličnim organizacijama i njihovim konzorcijumima koji sarađuju i klasterima. 
  • e) kao rezultat očekuje se da se stečeno znanje razmenjuje prenošenjem alata i veština na druge pilot klastere koji rade s druge strane granice.

Metodološki pristup

Metodi koji će se koristiti u realizaciji projekta su sledeći:

  1. opsežni razgovori u kompanijama čiji je cilj upoznavanje sa procesom razvijanja proizvoda/usluge i promenama u njima;
  2. utvrđivanje akcionih tačaka i pružanje specifičnih saveta za efektivnu realizaciju inovacije;
  3. sumiranje iskustava o utvrđivanju akcija o upravljanju inovacijama za koje se pretpostavlja da će se u kompaniji periodično ponavljati npr. preispitivanje intelektualne svojine, nadzor nad novim tehnologijama, itd.,) i njihovo uključivanje u inovacionu politiku kompanije;
  4. formulasanje inovacione politike za klaster kako bi se pomogla saradnja između članova;
  5. transfer veština na drugog partnera koji je s druge strane granice;
  6. uključivanje znanja o upravljanju u materijal za obuku, kojim znanje postaje dostupno zainteresovanim stranama.

Ono što se projektom dobija

Sadašnji projekat prdstavlja novi pristup za stvaranje korisnih veština za organizacije kojima se upravlja.Sadašnji alati treba da se formulišu na takav način da su što bliži procesima razvoja specifičnih proizvoda kompanija koliko je to moguće. Štaviše, projekat pomaže internoj saradnji članova klastera u oblasti inovacija. 

Projekat, s druge strane, pomaže i međuregionalnu saradnju kompanija i klastera. Rezultati mogu da koriste formulisanju veština upravljanja koje su specifične za određeni sektor, ali opšte veštine upravljanja mogu da pomognu u poslovanju drugih kompanija i klastera koji rade u prehrambenoj industriji.